Zašto su argan i arganovo ulje poželjni u njezi kože tijela, ali i kose?
Svi su čuli za arganovo ulje i mnogi uživaju u njegovim benefitima, no malo nas zapravo zna ponešto o arganu. Što je točno argan i gdje raste?(lat. Argania spinosa, syn. A. sideroxylon Roem. & Schult.) endemsko je stablo vapnenačke polupustinjske doline Sous u jugozapadnom Maroku te regije Tindouf u Alžiru.
Jedina je vrsta u rodu Argania.Stablo argana naraste 8 do 10 m u visinu, a može živjeti 150 do 200 godina. Stablo je trnovito sa kvrgavim deblom, listovi su mali, 2 do 4 cm dugi, ovalni sa zaobljenim vrhom. Biljka cvjeta u travnju, malim cvjetovima s pet žuto-zelenih latica. Plod je 2 do 4 cm dugačak te 1.5 do 3 cm širok sa debelom, gorkom korom koja okružuje perikarp neugodnog okusa i slatkastog mirisa. U središtu ploda je vrlo tvrd orah koji sadržava jednu do tri male, uljem bogate sjemenke.
Plodovi su zreli u lipnju i srpnju, a potrebno im je više od godinu dana kako bi sazrijeli. Šume argana u sjevernoj Africi pokrivaju približno 8,280 km2 te su pod zaštitom UNESCO-a kao poseban rezervat biosfere. Površina na kojoj raste argan smanjila se za 50% u posljednjih 100 godina, prvenstveno zbog proizvodnje ugljena, ispaše stoke te intenzivnog uzgoja drugih kultura.
Arganovo ulje je danas unosni izvozni proizvod te sve veći opseg kultiviranja ove biljke daje nadu u njezin opstanak. Plodovi argana sazrijevaju u srpnju kada su tamni i suhi. Prije berbe, stada koza se drže podalje od nasada koji su vrlo često čuvani. Pravo na sakupljanje plodova uvjetovano je zakonom i plemenskim tradicijama Berbera. U vrijeme berbe na stabla se puštaju koze. Ulje od plodova koji su prošli kroz probavni trakt koza je neugodnog okusa te se ne koristi u prehrambene svrhe već se na taj način odvaja meki dio ploda koji se koristi kao stočna hrana.
Svi ste vjerojatno vidjeli fotografije koza na stablu? U pitanju je arganovo stablo.
Fizički najzahtjevnija radnja u postupku tradicionalne proizvodnje ulja argana je razbijanje jezgre (oraha), najčešće uz pomoć dva kamena. Sjemenke se izdvajaju te blago preprže( u suvremenoj proizvodnji za kozmetičku industriju najkvalitetnija ulja su od neprženih sjemenki argana). Prepržene sjemenke se melju u pastu uz dodatak malo vode u kamenim prešama. Tako dobivena pasta se ručno cijedi te se na taj način odvija ekstrakcija biljnog ulja.
Sastav arganovog ulja
- Tokoferoli, poznatiji kao vitamin E, najvrjedniji su sastojak arganovog ulja. Ovom se vitaminu pripisuju snažna antioksidacijska svojstva. Nezamjenjiv je u borbi protiv ožiljaka, ekcema i suhog vlasišta.
- Drugi važan sastojak arganovog ulja su karoteni koji štite kožu od UV zračenja.
- Esencijalne masne kiseline iz arganovog ulja sprečavaju upalne procese na koži hidratizirajući je i jačajući u isto vrijeme.
- Ulje argana ima visoki udio skvalena, prirodnih spojeva koji štite od raka kože i pomažu smiriti iritiranu kožu.
- Ferulinska kiselina iz ulja argana vrlo je snažan stabilizator vitamina C i E pa ona udvostručuje njihovo djelovanje.
- Sadrži i polifenole - prirodne spojeve iz biljaka koji imaju protuupalno i regenerativno djelovanje na kožu.
Dobrobit arganovog ulja možete osjetiti i kroz nekoliko La PIEL proizvoda:
- jedan od La PIEL-ovi bestsellera - Beach BABE multinamjensko maslac-ulje sa šljokicama, proizvod koji sadrži arganovo ulje uz hijaluron, kokosovo ulje i orahovo ulje.
- Hydra BABE mlijeko za tijelo i Sugar BABE piling za tijelo u svojem sastavu također sadrže ulje argana.
- Maska za lice iz naše LAB kolekcije sadrži u sebi 7 aktivnih sastojaka, (ceramidi, niacinamid, copper peptidi, hijaluronska kiselina, kolagen, pantenol, vitamini (E i F)), 10 biljnih ekstrakata i 6 ulja među kojima je i ulje argana koje omogućava koži hidrataciju, ublažuje ju i smanjuje crvenilo i iritacije.
Blagotvorno djelovanje
Arganovo ulje vrlo je bogato nezasićenim masnim kiselinama i vitaminom E. Zbog svog bogatog sastava, arganovo ulje se koristi:
- u liječenju reumatskih i artritičnih oboljenja
- za prevenciju nastanka raka
- u kozmetici
U kozmetici je iznimno popularno korištenje arganova ulja zbog visokog sadržaja masnih kiselina koje imaju sposobnost regeneracije kože i održavanja ravnoteže vode i lipida, čime se sprečava sušenje kože i gubitak elastičnosti, a preveniraju i nastanak bora.
U borbi protiv bora važnu ulogu ima i vitamin E, koji se također nalazi u arganovu ulju. Kao jak antioksidans, vitamin E ima sposobnost neutralizacije slobodnih radikala i tako usporava proces starenja.
Anti-age i obnova kože
Ako se ulje koristi za dnevnu njegu, najbolje je na lice prvo nanijeti odgovarajući hidrolat, a potom ga namazati uljem dok se koža još nije sasvim osušila. Tako, ustvari, na lice nanosite jednu inačicu kreme bez emulgatora jer koža istovremeno dobiva i masnu i vodenu fazu (koje su osnovni sastojci svake kreme).
Osim u borbi protiv starenja, arganovo ulje je pokazalo dobro djelovanje u regeneraciji oštećene kože, a pomaže i u tretmanu ožiljaka koji su nastali kao posljedica vodenih kozica i akni. Dok mnoga ulja nisu prikladna za njegu masne kože i kože sklone aknama, arganovo ulje se, zbog visokog udjela antioksidansa (vitamin E, nezasićene masne kiseline i fitosteroli), preporučuje za tretiranje kože s pretjeranim izlučivanjem sebuma. Naime, znanstvenici istražuju mogućnosti topičke primjene arganova ulja zbog njegove sposobnosti da kontrolira lučenje sebuma, balansira suvišne masnoće kože i poboljšava izgled masne i mješovite kože.
Arganovo ulje je djelotvorno i kod kožnih iritacija i upala, u prevenciji nastanka strija, za njegu masne kože, kose i nježne dječje kože.
Zaštitnik srca i krvnih žila
Postoje i neka novija istraživanja koja pokazuju da je djevičansko arganovo ulje korisno kod mnogih kardiovaskularnih bolesti. Pripisuje mu se i moguće snižavanje kolesterola, LDL lipoproteina i triglicerida te antioksidativne osobine.
Kako je arganovo ulje bogato masnim kiselinama, fenolnim komponentama, skvalenima, sterolima i tokoferolima, proučava se i njegov potencijalni antikancerogeni učinak.
Mnogi istraživači sugeriraju da redovita uporaba arganova ulja osnažuje antioksidativni status organizma i snižava kolesterol, te tako ima perspektivu za korištenje u smanjenju rizika obolijevanja od kardiovaskularnih bolesti.
Njega kose
Čisto arganovo ulje možete nanositi na kosu umjesto regeneratora, no pripazite na količinu ulja. Nakon pranja, na kosu umjesto regeneratora nanesite 2-3 kapi arganovog ulja tako da ih protrljate među prstima i nanesete na vrhove kose. Više kapi nije potrebno jer će vam se u tome slučaju kosa pretjerano zamastiti.- hrani kosu i daje joj sjaj
- njeguje ispucale vrhove
- štiti kosu od vjetra, fena, sunca i morske soli
- pomaže u raščešljavanju kose
- smanjuje izlučivanje sebuma (ulja)
- sprječava nastajanje prhuti
- potiče rast kose
Njega lica i tijela
- može poslužiti kao serum za njegu lica
- čisti mrtve stanice kože
- hidratizira kožu
- daje koži sjaj
- ublažava bore i njeguje područje oko očiju
- može poslužiti i kao piling za lice pomiješate li ga sa smeđim šećerom
- rješava suhoću kože na laktovima i petama
- smanjuje količinu sebuma i upalne procese
- umanjuje akne
- umanjuje strije
- pomaže kod upalnih bolesti kože
- pomaže kod opeklina, nadražene, oštećene i ispucale kože
- potiče elastičnost i dubinski hrani kožu
- njeguje usne (vidi naš lip balm koji između ostalih sastojaka sadrži i ulje argana)
- hrani nokte i sprečava njihovo pucanje
Ljekovita svojstva
Dvije žličice arganova ulja dnevno:
- olakšava probavu
- snižava razinu kolesterola i lipida
- blagotvorno utječe na rad jetre, reumatske i kardiovaskularne bolesti
- jača obrambeni sustav organizma
- korisno za upalu zglobova i reumatske probleme
- moćan antioksidant
- potiče cirkulaciju
- poboljšava kapacitet mozga
- djeluje kao prirodni afrodizijak
Na tržištu se pod nazivom arganovo ulje mogu naći i proizvodi koji nisu čisto arganovo ulje i koji sadrže sintetičke i štetne sastojke. Na etiketi proizvoda trebalo bi jasno pisati: „100% arganovo ulje“ ili „100% argania spinosa kernel oil“.
Enotuw Epoduepoj oie.wzxi.mylapiel.ba.reo.oy http://slkjfdf.net/
Opirin Oxekafibo eqw.pfhm.mylapiel.ba.gpf.bg http://slkjfdf.net/